2020 Kurbanlık bayramı ne zaman

Kurban nedir ve kurban bayramı ne zaman başlıyor? İşte kurban anlamı, kurban bayramı tarihi 2020 ile kurban ve kurban bayramı hakkında tüm detaylar.

Kurban, Allah’ın (c.c.) rızasını kazanmak amacıyla kurban edilebilecek özellikteki bir hayvanı belirti bir vakit içinde usulüne uygun olarak kesmektir. Müslümanlardan akıllı, ergenlik çağına gelmiş ve zekât verebilecek seviyede zengin olan herkes, kurban kesmekle yükümlüdür. Bu yükümlülüğün dayanağı Kur’an-ı Kerim’deki şu İlahî emirdir: “Biz, her ümmete kurban kesmeyi, ibadet olarak emrettik. Bir başka ayette de “Rabb’in için namaz kıl ve kurban kes. Buyrularak Allah (c.c.) için kurban kesmemiz emredilmiştir.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Hicret’in ikinci yılından itibaren her Kurban Bayramı’nda kurban kesmiş ve Müslümanlara da kurban kesmelerini tavsiye etmiştir. Kurban, Allah’ın (c.c.) emrine uyarak O’nun rızasını kazanmak amacıyla kesilir. Kurban Bayramı ise, Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayramdır. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke’de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Müslüman âleminin her yıl büyük sevinç ile karşıladığı 2020 Yılı Kurban Bayramı arefe günü 30 Temmuz 2020 Perşembe gününe denk geliyor. Kurban Bayramı ise 31 Temmuz 2020 Cuma günü Allah’ın izni ile idrak edeceğiz.

2020 KURBAN BAYRAMI GÜNLERİ

– 2020 Kurban bayramı Arefe Günü 30 Temmuz Perşembe

– 2020 Kurban bayramı 1. Günü 31 Temmuz Cuma

– 2020 Kurban bayramı 2. Günü 1 Ağustos Cumartesi

– 2020 Kurban bayramı 3. Günü 2 Ağustos Pazar

– 2020 Kurban bayramı 4. Günü 3 Ağustos Pazartesi

NEDEN KURBAN KESİLİR?
Kurban kelimesi sözlükte Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelir. Dini bir terim olarak ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Akıllı, hür ve dini ölçülere göre zengin sayılan kul, ilahi rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Böylece hem maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyenlere yardımda bulunmuş, hem de Allah’a yaklaşmış olur. Kurban ibadeti, İslam toplumlarının ‘şiarı’ sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri yerine getirilmektedir. Kurban, bir Müslüman’ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir işaretidir. Kurban Hanefi mezhebine göre vacip, diğer mezheplere göre ise sünnettir. Dini kaynaklarda Hz. Muhammet’in kurbanını daima kestiği belirtilmektedir.

KURBAN NE ZAMAN KESİLMELİ?
İslam dininde kurban, kurban bayramının ilk üç gününde kesilir. Kurban kesim vakti bayram namazı kılınan yerlerde namazdan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde sabah namazı vakti olduktan sonra başlar ve bayramın üçüncü günü güneş batıncaya kadar devam eder. Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz vakitlerinde kesilmesi dinimizce daha uygundur. Bayramın birinci günü kesmek daha faziletlidir. Şafii mezhebinde ise kurban, bayramın dördüncü gününde de kesilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz