Dua olarak İhlas, Felak ve Nas sureleri

İhlâs, Felâk ve Nas surelerini dua olarak da okuruz. İhlas suresi şirkin her çeşidini pek özlü bir şekilde reddetmektedir. Sûrede; İslâm dîninin tevhîd (Allahü teâlâyı bir bilme) inancı en özlü ve en anlamlı şekilde ifâde edilmiştir.

Nas, Felak sûresinin devamı mahiyetinde olup, Yüce Rabbimizin himayesini celbeden duayı öğretmektedir. Felak ve Nas suresine Muavvizeteyn denir. İki sığındırıcı manasındadır.

Nazar duası yani nazardan korunmak için Peygamber Efendimiz Kur’an-ı Kerim’in son 3 suresi olan İhlas suresi, Felak suresi ve Nas suresini okumayı tavsiye buyurmuştur. Bunların yanında Ayetel Kürsi yani Bakara Süresinin 255. ayeti okunabilir. Her namazın ardından bir gelenek olarak okunmaktadır her an her zaman mutlaka okumalıyız. Bu surelerin arapçası ve anlamı şöyledir:

İhlas suresi
Bismillahirrahmânirrahîm.
1- Kul hüvellâhü ehad
2- Allâhüssamed
3- Lem yelid ve lem yûled
4- Ve lem yekün lehû küfüven ehad
Meali
: “De ki: 0 Allah birdir. Her şey varlığını ona borçludur, ona muhtaçtır, o hiçbir şeye muhtaç değildir. 0, ne doğurmuş ne de birisi tarafından doğrulmuştur. Hiçbir şey ona denk değildir.”

Felak Suresi
Bismillahirrahmânirrahîm.

1- Kul e’ûzü birabbil felak
2- Min şerri mâ halak
3- Ve min şerri ğasikın izâ vekab
4- Ve min şerrinneffâsâti fil’ukad
5- Ve min şerri hâsidin izâ hased
Meali: “De ki yarattığın şeylerin kötülüğünden, karanlığın çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üfürüp, büyü yapanların kötülüğünden ve kıskandığı zaman kıskanç kişinin kötülüğünden sabahın rabbine sığınırım.”

Nas Suresi
1- Kul e’ûzü birabbinnâs
2- Melikinnâs
3- İlâhinnâs
4- Min şerrilvesvâsilhannâs
5- Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi
6- Minelcinneti vennâs
Meali: “De ki insanlar Allah’ı andığında kalplerine vesvese sokan, pusuya çekilen cin ve insan şeytanının körlüğünden insanların rabbine, insanların ilâhına sığırım.”

4 YORUMLAR

  1. Rabbime siginiyorum ve tum gunahlarimi affetsin tovbe ediyorum rabbim sen yardim et kotu insanlardan beni aiylemi sevdigimi yavrularimi koru y’a rabbi af eyle 🙏🏻

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here