Saba Melikesi Belkıs kimdir

Belkıs (Sab’a Melikesi); Hz. Süleyman zamanında yaşamış olan bir kadın hükümdardır. Yemen diyarında güneşe tapan bir milletin başında hüküm sürerdi. Rivayetlere göre Şerahil isimli bir hükümdarın tek evladı olduğundan babasının yerine hükümdar olmuştu. Yemen’de başşehri Me’rib adında bir yer olan kuvetli bir devletin sahibiydi. Kur’an-ın ayetlerine göre kendisine her şeyden verilmişti ve oturması için son derece kıymetli bir tahta sahip bulunuyordu. Bir zamanlar en büyük Arap Devleti’ni kurmuş olan Himyerilerin soyundan geliyordu.

Hz. Süleyman Ayet-i Kerimelerde beyan edildiğine göre Yemen civarında gezerken kendi emirleri ile hareket eden kuşlardan Hüdhud vasıtasıyla Seb’a halkından Belkıs’a bir mektup göndermiştir. Belkıs, maiyetindeki adamları toplayarak “bana çok şerefli bir mektup geldi. Rahman ve Rahim olan Allah’ın adı ile başlanarak yazılmış” deyip onlardan ne yapmaları gerektiğini sormuş ve neticede Hz. Süleyman’a kıymetli hediyeler göndermiştir. Büyük Peygamber, Belkıs’ın hediyelerini kabul etmeyerek, “güneşe tapmamalarını ve Allah’tan başka ilah olmadığını” bildirmiştir. Bunun üzerine Belkıs bizzat Hz. Süleyman’ı Kudüs’te ziyaret edip, onun güç ve kudretini görerek, yüce Allah’ın da hidayeti neticesi müslüman olmuştur.

Bir rivayete göre tekrar ülkesinin başına dönmüş olan Belkıs’ın Hz. Süleyman ile evlendiğine dair Kur’an-ı Kerim’de bir işaret yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz