Kanuni Sultan Süleyman hayatı

Kanuni Sultan Süleyman, Yavuz Sultan Selim Han’ın oğludur. Annesi Ayşe Hafsa Sultan’dır. Osmanlı Sultanlarının onuncusu ve islam halifelerinin seksendokuzuncudur. Babasının vefatından sonra 1520 tasrihinde tahta geçmiş ve 44 sene padişahlık yapmıştır. Bu yıllar arasında kazanılan Mohaç ve Preveze zaferleri Türk tarihine altın harflerle yazılmıştır. Rodos, Budin, İran, Mora ve Venedik yine Kanunî tarafından fethedilmiştir.

Devlet için yeni kanunlar çıkarttığından Kanunî adıyla anılan bu padişaha Avrupalılar “Muhteşem Süleyman” diyorlardı. Gerçekten O eşsiz zaferler kazanarak dünyanın en büyük devlet adamlarından birisi olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu O’nun Zigetvar Fethi sırasında vefatından sonra bir duraklama devrine girmiş, sonra da ehliyetsiz idarecilerin elinde yavaş yavaş çökmüştür.

Kanuni Sultan Süleyman alim, duygulu, şair, sanatkar ruhlu bir insandı. Çok güzel şiirler yazmış olup, “Muhibbî Divanı” adıyla bir divan hazırlamıştır.

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi

mısraları Kanunîye ait olup, bir atasözü gibi asırlardır tekrarlanmıştır.

Kanuni 73 yıl yaşamış, Mustafa, Selim, Mehmed, Beyazıd, Cihangir, Murad, Mahmud ve Abdullah isimli oğulları olmuştur. Kendisinden sonra tahta oğlu Selim geçmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz