Hz Sevdenin hayatı

Hz Sevde Kureyşin en kuvvetli kabilelerinden Beni Abdişems kabilesine mensuptu. İslamiyetin ilk yıllarında kocası Amr oğlu Sekran’la birlikte müslüman olmuş, kabilesinin gösterdiği büyük düşmanlıklara rağmen dininden vazgeçmemişti.

Düşmanların eziyet ve işkenceleri çoğalınca, Peygamber Efendimizin (sav) müsaadesiyle iki defa Habeşistan’a hicret edip, ne kadar fedakâr bir kadın olduğunu isbat etti.

Habeşistan’dan ikinci döndüklerinde kocası Hz Sekran vefat edince Hz Şevde dul kaldı. Koruyucusuz, himayesiz ve kimsesiz bir hale geldi. Kabilesine dönse binbir sıkıntı çekecek, belki İslamiyetten vazgeçmiyor diye onu öldüreceklerdi. Ne yapacağını şaşırmıştı. İnsanların en merhametlisi sevgili Peygamberimiz (sav) durumu öğrenince Hz Sevde’yi çağırıp, ona çektiği eziyetlerin bir bedeli olmak üzere kendisiyle evlenmek istediğini söyledi. Resulullah’ın eşi Hz Hatice annemiz daha önce vefat etmiş olduğundan Peygamberimiz de yalnız bulunuyordu.

Hz Sevde Resulullah’la evlendiğinde 55 yaşında idi. Kendisine ve Peygamberimize düşmanlık besleyen kabilesi Beni Abdişems bu evlilik sebebiyle yumuşamadılar. Daha sonra da akın akın gelerek İslamiyeti kabul ettiler.

Hz Sevde son derece iffetli, kibar, akıllı bir kadındı. Peygamberimizle beş sene beraber yaşadı. Mutlu bir evlilik kurdular. Bu eşsiz kadın Resulullah’ın Medine’ye hicretinden bir yıl sonra vefat ederek, ebedi aleme göçtü.

Allah Hz Sevde’ye rahmet etsin. Kendisine binlerce selam olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz