Hz Cüveyriye hayatı

Hz.Cuveyriye, Mustalikoğulları kabilesinin başkanı Harris b. Ebi Dirar’ın kızıdır. İlk ismi kendini  beğenmek manasında “Berre” idi.  Resulullah tarafından kadıncık, kızcağız manasına gelen “Cüveyriye” ismini aldı.

Kureyş müşrikleri Peygamberimizi ve müslümanları ortadan kaldırmak için yeni ve kuvvetli bir ordu hazırladılar. Hendek savaşı için silahlandılar. Bu sıralarda Benî Mustalık isimli bir başka kabile de müslümanlara saldırmak istedi. Peygamberimiz onlara gereken dersi vermek üzere ani bir baskın tertip etti. Benî Mustalık kabilesi müslümanların kılıçları karşısında daha fazla dayanamayıp mağlup oldular. Malları, mülkleri ve kadınları ele geçirildi. Bu arada kabile reisi Dırar oğlu Harisin kızı Cüveyriyye de esir edildi. Daha dün geniş bir hürriyet içinde yaşarken böyle esir edilmek, kabile reisinin kızı Cüveyriyye’ye çok dokundu. Bizzat Peygamberlerimizin katına çıkarak:

Ey Allah’ın Resulü, ben kabilemin başkanı El Haris’in kızıyım. Üzerime gelen felaketi ve içine düştüğüm durumu görüyorsun, tekrar hürriyetime kavuşabilmek için bana yardım et. Allah da sana yardım edecektir” diye yalvardı.

Merhamet sahibi sevgili Peygamberimiz onun durumuna üzüldü. Belki Cüveyriyye’ye gösterilecek yakınlık sebebiyle İslam düşmanı bu kabile, müslüman olabilirdi. Kadının yalvarmalarına kırşılık:

Seni azad eder ve seninle evlenirsem bu, seni memnun eder mi?” diye sordu. Cüveyriyye şaşırmış, büyük bir sevinç içinde:

Tabi ey, Allah’ın Peygamberi bunu memnuniyetle kabul ederim” cevabını vermişti.

Haber kısâ zamanda etrafa yayıldı. Cüveyriyye’nin Peygamberimizle evlenmesi, Beni Mustalık kabilesinin hemen hemen tamamının müslüman olmasını sağladı. Esir olarak ele geçen Cüveyriyye’nin akrabaları serbest bırakıldı. Beni Mustalık Kabilesi o zaman Peygamberimizin ne kadar üstün bir insan olduğunu, İslâmiyet’in ne büyük bir din olduğunu anladı.

Hz. Cüveyriyye Peygamberimizle mesut biir hayat yaşadı. Kendisini ilme ve ibadete verdi Peygamberimizden çeşitli hadisler rivayet etti. Hicert’in 57. yılında vefat etti. Allah ondan razı olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz