Calut kimdir hakkında bilgi

Calut, Kur’an-ı Kerim’de ismi geçen bir düşman kumandanıdır. Calut ya da Golyat, MÖ 11. yüzyılda yaşadığına inanılan  Tanah, Eski Ahit ve Kur’an’da bahsi geçen savaşçı dev. İsrail Krallığı’nın gelecekteki hükümdarı Davud (İslam’da Davud peygamber) ile yaptığı ve kaybettiği düello ile bilinir.

Hz. Davud henüz küçük bir çocukken İslâm ordusu içinde Calud’a karşı çıkmış ve onunla teke tek vuruşarak bu zalim adamı öldürmüştür. Calut’un ölümüyle düşman orduları dağılmıştır.

Daha önceleri Calut, Amelika denilen bir kavmin hükümdarı idi. Bu kavim Mısır ile Filistin arasına yerleşmiş kuvvetli ordular hazırlayıp, İsrailoğullarını perişan etmişlerdi. Calut zalim ve hain bir kimseydi. İsrailoğlullarının bir çoğunu öldürmüş, esir almıştı. Sonra Yüce Allah İsrailoğullarına Talut isimli bir hükümdar vermiş, Talut, Hz Davud’un da içinde bulunduğu bir ordu ile Calut’u mağlup etmiştir.

Câlût’un boyu
Câlût’un boyu tarih boyunca çeşitli yazar ve çevirmenler tarafından gitgide büyütülmekle birlikte; eldeki en eski belgeler olan Ölü Deniz Tomarları’nda, 1. yüzyıl tarihçilerinden Josephus’un kayıtlarında ve 4. yüzyıl Septuaginta’sında (Yunanca Eski Ahit) “4 dirsek (kübit) ve bir karış (span)” olarak verilir. Yaklaşık olarak 2 metreye denk gelen bu boy günümüz standartlarına göre devasa olmamakla birlikte Câlût çağdaşlarından yaklaşık %30 daha uzundu. Daha sonraki dönem belgelerde 6 dirsek ve 1 karış olduğundan bahsedilir ki bu da yaklaşık 3 metreye denk gelir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz