Hz Zeynep Binti Huzeyme hayatı

Huzeyme kızı Zeyneb, dünya tarihin en bahtiyar kadınlarından birisidir. Sevgiyi Peygamberimize eş olmuş, O’nun saadetler dolu hayatına karışmıştır.

Hz Zeyneb, Peygamberimizle evlendiğinde 60 yaşında, ihtiyar bir kadındı. Bedir Harbi’nde kocası Ubeyde şehid olmuş, korunmaya ve bakılmaya muhtaç bir halde yapayalnız kalmıştı. Ubeyde, Resûlullah’ın amcası Haris’in oğlu idi. Hanımı ile beraber müslüman olmuş ve İslâm uğruna nice çileler çekmişti. Bedir’de müşriklerden Rabia oğlu Utbe ile vuruşmuş, ağır şekilde yaralanmış ve Peygamberimizin yanına getirilmişti. Resulullah O’na: “Ya Ubeyde, Allah için şahitlik ederim ki sen şehitsin” müjdesini vermiş, büyük kahraman vefat etmişti.

Kocasının şehadeti Hz Zeyneb’i, o ihtiyar yaşında tek başına bıraktı. Zeyneb’de zaten Bedir’e gelmiş, müslümanlardan yaralananların başında, onlara hizmet ediyordu.

Yeryüzünün en merhametli insanı Peygamberimiz, bu ihtiyar kadını böyle bırakmak istemedi. Din uğrunda sayısız fedakarlıklar gösteren, kocasını İslam yolunda kaybeden Hz Zeyneb’i himayesi altına aldı. Onunla evlendi. Bu, Huzeyme kızı Zeyneb’e yüce Allah’ın bir lütfü ve daha dünyada iken verdiği eşsiz bir mükafattı. Hz Zeyneb bu evlilikten sonra ancak iki yıl daha yaşadı. 62 yaşında vefat etti. Evliliği süresince Peygamberimiz kendisinden memnun olmuş, hakkında hayır dualar etmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz